Ważna kwestia – wentylacja w kotłowni

ladnydom.pl

Kotłownia wymaga odpowiedniej wentylacji, której charakter określają przepisy, a determinuje rodzaj spalanego w kotłowni paliwa.

Czemu służy wentylacja kotłowni

Ogólnie rzecz biorąc, do podstawowych zadań wentylacji należy utrzymanie w takim stanie powietrza w pomieszczeniu, aby jego czystość, temperatura, wilgotność oraz ruch pozostawały w granicach wymaganych dla tych pomieszczeń. Jeśli chodzi o kotłownie centralnego ogrzewania, to wentylacja taka ma za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość powietrza do celów spalania i do celów wentylacyjnych, w przypadku wydzielania się w procesie spalania do wnętrza kotłowni gazów szkodliwych ma za zadanie rozcieńczanie ich stężenia i usunięcie na zewnątrz pomieszczenia.

Kotłownie gazowe i olejowe

W kotłowniach gazowych i olejowych, gdzie może się zdarzyć wypływ z instalacji gazu lub też nagromadzenie się oparów oleju ma na celu niedopuszczenie do wzrostu stężenia powyżej granicy zapłonu czy też wybuchowości. A ponad to ma zapewnić taką jakość powietrza wewnętrznego, aby nie stanowiło ono zagrożenia dla osób obsługujących kotłownię.

Wentylację w najprostszy sposób klasyfikuje się w zależności od sposobu działania. Wówczas wyróżnia się wentylację naturalną i wentylację mechaniczną.

Wentylacja naturalna

Wentylacja naturalna może mieć charakter:

  • szczelinowy – realizowana jest poprzez nieszczelności stolarki otworowej i nieszczelności budynku,
  • otworowy – realizowana jest w wyniku otwarcia okien i drzwi pomieszczeń,
  • grawitacyjny z wykorzystaniem przewodów kominowych – wymiana powietrza następuje na skutek różnicy ciśnień i różnicy temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz, a częstym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na funkcjonowanie tej wentylacji jest działanie wiatru , które może wzmagać lub też osłabiać działanie wentylacji,
  • grawitacyjny poprzez deflektory dachowe gdzie wymiana powietrza jest wynikiem działania na wylot deflektora – wiatru oraz wynikiem ciągu kominowego wytworzonego w pomieszczeniu –  cieplejsze powietrze unosi się pod strop pomieszczenia, wytwarzając tam niewielkie nadciśnienie i poprzez deflektory wydostaje się na zewnątrz.
Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna jest realizowana na trzy sposoby:

  • jako wentylacja mechaniczna wyciągowa, mieszana z grawitacyjną wentylacją nawiewną, gdzie odprowadzenie powietrza z pomieszczenia następuje za pomocą wyciągowych wentylatorów mechanicznych, zamontowanych w lub na kanałach wyciągowych. Ten rodzaj wentylacji nie powinien być stosowany w pomieszczeniach, w których zainstalowane są urządzenia grzewcze z otwartą komorą spalania, bowiem taka wentylacja spowoduje cofanie się spalin do pomieszczenia,
  • jako wentylacja mechaniczna nawiewna, mieszana z grawitacyjną wentylacją wywiewną, gdzie doprowadzenie powietrza do pomieszczenia realizowane jest za pomocą wentylatorów zamontowanych w lub na kanałach nawiewnych. Również i ten sposób wentylacji nie powinien być stosowany w pomieszczeniach, w których zainstalowane są urządzenia grzewcze z otwartą komorą spalania, bo spalanie z nadmiarem powietrza powoduje utrudnienia czy wręcz brak możliwości kontroli temperatury w jakiej przebiega proces spalania, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia czy zniszczenia urządzenia grzewczego, a w kominie spalinowym może powstać mieszanka spalin z powietrzem na granicy wybuchowości,
  • jako wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna zblokowana, gdzie nawiew i
    wywiew powietrza z pomieszczenia realizowany jest za pomocą wentylatorów zamontowanych w lub na kanałach wywiewnych i nawiewnych.Ten rodzaj wentylacji jest najłatwiejszy do kontrolowania, a jedynym zauważalnym mankamentem jest zależność od energii elektrycznej, gdzie w przypadku przerw w dostawach wentylacja przestaje funkcjonować.
Obowiązek zapewnienia wentylacji

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dla kotłowni zasilanych paliwem stałym i olejem opałowym wprowadza się obowiązek wykonania wentylacji w pomieszczeniu, w którym zainstalowane są kotły na paliwo stałe lub olej opałowy. Powinien być tu zapewniony nawiew niezbędnego strumienia powietrza dla prawidłowej pracy kotłów z mocą cieplną nominalną, a także nawiew i wywiew powietrza dla wentylacji kotłowni. Takie wytyczne zawiera również Polska Norma dotycząca kotłowni wbudowanych na paliwo stałe.

Wentylacja nawiewna

W przypadku wentylacji nawiewnej w pomieszczeniu kotła powinien znajdować się otwór niezamykany o powierzchni co najmniej 200 cm2, a w przypadku wentylacji wywiewnej pomieszczenie kotła powinno mieć kanał wywiewny o przekroju nie mniejszym niż 14×14 cm, z otworem wlotowym pod sufitem pomieszczenia, wyprowadzonym ponad dach i umieszczonym obok komina. Otwór wlotowy do kanału wywiewnego powinien mieć wolny przekrój równy przekrojowi kanału. Kanał wywiewny i otwór wlotowy do niego nie mogą mieć urządzeń do zamykania, niedopuszczalne jest również stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej. Przewód wentylacyjny powinien być wykonany z materiału niepalnego.

wentylacja w kotłowni

ladnydom.pl

Z kolei w pomieszczeniach, w których zainstalowano gazowe urządzenia grzewcze z otwartą komorą spalania i grawitacyjnym odprowadzeniem spalin powinna znajdować się grawitacyjna wentylacja nawiewno – wywiewna, a warunkiem podstawowym prawidłowo wykonanej grawitacyjnej wentylacji wywiewno -nawiewnej jest ilość powietrza odprowadzonego z pomieszczenia równa ilości powietrza doprowadzonego. W przypadku instalowania w pomieszczeniu gazowego urządzenia grzewczego z otwartą komorą spalania, jak np.kocioł CO czy grzejnik wody przepływowej, nawiew powinien być powiększony o wielkość strumienia powietrza potrzebną do spalania.

Pomieszczenia na urządzenia gazowe

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i
odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania, określonych w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych.

Osobna wentylacja

Ważne jest również to, aby do przewodów wentylacyjnych z kotłowni nie podłączać wentylacji z innych pomieszczeń. Wyloty przewodów wywiewnych powinny być tak usytuowane aby dym i ogień z kotłowni, przez przestrzeń zewnętrzną nie mogły przedostać się do innych pomieszczeń. Niedopuszczalne jest zamykanie i przesłanianie otworów wentylacyjnych oraz stosowanie wentylatorów mechanicznych w kotłowniach, w których zainstalowane są urządzenia z otwartą komorą spalania. Otwór nawiewny może mieć urządzenie przesłaniające pod warunkiem sprzężenia z zabezpieczeniem palnika, gwarantujący, że włączy się on dopiero po pełnym otwarciu przesłony. Przesłona nie może jednak zamykać więcej niż 70 % otworu nawiewnego. W przypadku braku możliwości podłączenia wentylacji nawiewno-wywiewnej w pomieszczeniu kotła można ją doprowadzić z sąsiednich pomieszczeń.