Rodzaje ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe to jedna z form ogrzewania domu, która może być zarówno źródłem ciepła głównym, jak i uzupełniającym. Wiele zależy od tego, jak dobrze mamy zaizolowany budynek, czy mamy możliwość uruchomienia ogrzewania z sieci czy też nie. Często jedynym rozwiązaniem lub najkorzystniejszym jako ogrzewanie dodatkowe, jest montaż ogrzewania podłogowego. Do wyboru mamy system elektryczny wykorzystujący przewody, maty grzejne lub też system wodny.
Systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego jest nowoczesnym, a zarazem wygodnym sposobem na ogrzanie mieszkania lub domu, a składają się na niego maty grzejne montowane pod posadzką, między warstwami betonu, pod betonem samopoziomującym lub w kleju pod płytkami oraz regulatory. Oprócz systemów elektrycznych dostępne są również wodne systemy ogrzewania podłogowego, składające się z urządzenia podgrzewającego wodę i rozprowadzającego ją w instalacji oraz rur montowanych w betonie, przez które przepływa woda. I chociaż ogrzewanie typu podłogowego stosuje się coraz częściej w całych domach, to jednak największą popularnością cieszą się w łazienkach. Niewątpliwą zaletą takiego systemu jest utrzymywanie stałej temperatury na różnych wysokościach w mieszkaniu. Jeśli jednak decydujemy się na ogrzewanie podłogowe w całym domu, to rozwiązaniem bardziej ekonomicznym będzie jego wodna wersja. Haczyk jest tu jednak taki, że ten typ instalacji trzeba zaprojektować już na etapie planów. Ten typ ogrzewania działa prawidłowo, jeśli temperatura ciepłej wody w nim krążącej nie przekroczy 50 stopni Celsjusza.
Ekonomiczne czy tylko ekologiczne?
Obawy wśród inwestorów, którzy rozpatrują montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego, budzą najczęściej aspekty ekonomiczne tego rozwiązania. Pod względem ekonomicznym elektryczne ogrzewanie podłogowe może być opłacalne, jeśli dobierzemy odpowiednią matę grzejną do powierzchni grzanej., wbrew zasadzie im więcej tym lepiej, ponieważ mata o za dużej mocy niepotrzebnie zużywa więcej energii. Ważna jest również jakość programatora oraz jego ustawienie, ponieważ średnia komfortowa temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu za pomocą mat grzejnych to 20 stopni Celsjusza, czyli o 2 stopnie Celsjusza mniej niż przy ogrzewaniu tradycyjnym. Wynika to z nierównomiernego rozprowadzania ciepła w pomieszczeniu przy tradycyjnych grzejnikach i równomiernym – przy ogrzewaniu podłogowym. Jeśli boimy się zbyt wysokich kosztów ogrzewania elektrycznego, zainwestujmy zatem w podłogowe ogrzewanie wodne.
Jakie zatem zalety i wady ma ogrzewanie podłogowe? Wśród plusów należy niewątpliwie wymienić wspomnianą wyżej równomierną temperaturę na całej wysokości pomieszczenia, do tego komfort użytkowania oraz prosty montaż i łatwa konserwacja. Jest to również ogrzewanie ekologiczne, przyjazne środowisku naturalnemu, trwałe, a do tego niekolizyjne, ponieważ nie zajmuje powierzchni użytkowej. Zalety odczują również alergicy oraz astmatycy. Z kolei wśród wad należy wymienić wspomniany wcześniej koszt energii elektrycznej, jeśli nie będziemy umiejętnie korzystać z regulatorów. Jeśli dojdzie do awarii co jednak zdarza się niezmiernie rzadko, trzeba będzie demolować podłogę w łazience, a tam najczęściej kładziemy płytki.
Gdzie opłaca się zamontować podłogówkę?
Decydując się na ten rodzaj ogrzewania należy mieć na uwadze, że najlepiej sprawdzi się ono jako tzw. ogrzewanie strefowe. Niewielka energooszczędna mata grzejna jest w stanie zapewnić przyjemną ciepłą podłogę przy wejściu do mieszkania, w strefie, gdzie zdejmuje się buty albo w łazience. Jeżeli decydujemy się na dogrzewanie, maty mogą mieć mniejszą moc, być mniejsze. Ogrzewanie podłogowe czy to wodne, czy elektryczne, nie nadaje się do pomieszczeń, w których na podłodze znajduje się duża ilość mebli bez nóżek, gdyż znacznie utrudniają one rozchodzenie się ciepła.