Różne technologie wymiany ciepła w grzejnikach

rodzaje technologii grzewczych

W zależności od koncepcji elementu grzewczego, będącego wymiennikiem energii elektrycznej, grzejniki wytwarzają różne rodzaje ciepła. Mogą to być technologie wykorzystujące:

  • żeliwo,
  • aluminium,
  • płyn termo-przewodzący.

Dzięki tej różnorodności, użytkownik otrzymuje komfort ciepła doskonale dostosowany do swoich oczekiwań.

Żeliwo

Użytkownicy lubiący ciepło otaczające i stałe w wyrazie docenią zdolność żeliwa i jego dużą bezwładność, ponieważ ciepło kumulowane wewnątrz elementu grzewczego jest stopniowo oddawane do otoczenia. Grzejniki z wykorzystaniem tej technologii są nazywane grzejnikami radiacyjnymi lub radiatorami i wykonane są ze specjalnych materiałów. Wykorzystują one całą powierzchnię swojej obudowy, dzięki czemu reagują bardzo szybko i efektywnie na każdą zmianę temperatury w pomieszczeniu.

rodzaje technologii grzewczych

atlantic-polska.pl

Aluminium

Aluminium jest materiałem lekkim i reaktywnym, przez co zaspokoi potrzeby tych, którzy chcą szybkiego wzrostu temperatury w celu korzystania z jednorodnego i stałego ciepła oraz powietrza dobrej jakości. Dzięki płycie promieniującej, ciepło rozprzestrzenia się w wielu kierunkach i zapewnia odczucie podobne do promieniowania słonecznego. Tak skonstruowane grzejniki gwarantują również niewielką różnicę temperatur pomiędzy podłogą a sufitem, dlatego stanowią idealne rozwiązanie w wysokich pomieszczeniach o dużej kubaturze.

Konwektory z zastosowaniem aluminium w swojej pracy wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza, szybko ogrzanego przez element grzewczy, które wydostając się z urządzenia powoduje przemieszczanie się mas powietrza w całym pomieszczeniu. Idealnie nadają się jako system wspomagający ogrzewanie lub tam, gdzie temperatura powietrza szybko się obniża.

Płyn grzewczy

Technologia z wykorzystaniem płynu grzewczego sprawdzi się doskonale tam, gdzie użytkownicy oczekują ciepła zbliżonego swym charakterem do ciepła ogrzewania centralnego. Płyn grzewczy przenosi ciepło w zamkniętym obwodzie celem przekazania go do obudowy zewnętrznej wykonanej z aluminium, która następnie oddaje je do pomieszczenia. Ciepło przekazywane jest w sposób łagodny i długi, dlatego też nie wysusza ono powietrza.