Ogrzewanie powierzchniowe KAN-therm – jeden system, pięć rozwiązań

ogrzewanie podłogowe

W ramach systemu ogrzewania powierzchniowego KAN-therm dostępne są różne warianty konstrukcyjne, umożliwiające wykonanie instalacji ogrzewania i chłodzenia podłogowego w nawet najbardziej skomplikowanym i wymagającym wnętrzu. Różnią się mocowaniem rur, rodzajem i konstrukcją izolacji termicznej oraz  przeznaczeniem. Z tych względów wyróżniamy pięć kompletnych systemów ogrzewania płaszczyznowego KAN-therm:

  • Tacker,
  • Profil,
  • TBS,
  • Rail,
  • NET.

System Tacker

Płyty systemu Tacker to ogrzewanie podłogowe wykonywane metodą mokrą. Rury grzewcze są mocowane do izolacji za pomocą spinek z tworzywa, a następnie zalewane płynnym jastrychem. Dopiero po upływie czasu wiązania i wysychania jastrychu, układa się właściwą posadzkę z parkietu czy ceramiki. System ten można stosować do ogrzewania podłogowego w budownictwie mieszkaniowym i ogólnym. Zalety tego systemu to szybki montaż rur, duży wybór płyt izolacji termicznej, możliwość montażu rur z dowolnymi rozstawami i różnymi układami, mocowanie rur ręcznie lub mechanicznie, a przy zastosowaniu odpowiedniej izolacji, możliwość stosowania w podłogach narażonych na duże obciążenia użytkowe.

ogrzewanie podłogowe

KAN-therm

System Profil

To również ogrzewanie wykonywane metodą mokrą, gdzie rury mocuje się poprzez wciśnięcie między specjalnymi wypustkami wyprofilowanymi w izolacji. System ten montuje się szybko i w prosty sposób – zarówno jeśli chodzi o układanie płyt systemowych, jak i mocowanie rur grzewczych. Przy tym systemie zużywa się też mniej wylewki jastrychowej, można montować rury z dowolnymi rozstawami i różnymi układami, a rury grzewcze są mocowane w sposób stabilny i pewny. Stosując odpowiednią izolację, system ten można stosować przy podłogach narażonych na duże obciążenia użytkowe.

System TBS

Jest to system suchy jeśli chodzi o wykonywanie ogrzewania podłogowego. Rury grzewcze są umieszczane w specjalnych profilowanych, rowkowanych płytach izolacyjnych, a następnie przykrywane płytami suchego jastrychu o grubości uzależnionej od przewidywanego obciążenia użytkowego podłogi. Ciepło od rur grzewczych jest równomiernie przekazywane do płyt suchego jastrychu poprzez stalowe lamele promieniujące umieszczone w rowkach płyt. System ten można stosować zarówno na podłogach, jak i ścianach. Zaletą tego systemu jest niewielka wysokość zabudowy, lekka konstrukcja, umożliwiająca montaż na stropach o małej nośności, jak również stropach drewnianych. Montaż jest szybki ze względu na sposób układania i brak konieczności pielęgnacji wylewki. Natychmiast po ułożeniu podłoga jest gotowa do użytkowania.

System Rail

Ten system ogrzewania wykonywany jest metodą mokrą. System bazuje na specjalnych listwach, za pomocą których mocowane są rury grzewcze. Listwy z tworzywa mogą być mocowane bezpośrednio do przegrody budowlanej bez dodatkowej izolacji termicznej lub do przegrody na izolacji termicznej. Elementy systemu Rail doskonale sprawdzają się w przypadku instalacji podgrzewania powierzchni zewnętrznych, bezpośrednio lub częściowo narażonych na działania zewnętrznych czynników atmosferycznych. Tego typu instalacje mają przyspieszać topnienie śniegu i lodu, a także osuszanie powierzchni użytkowej oraz gruntu.

System NET

Jest to system mocowania rur grzewczych do różnego rodzaju podłoży – izolacji termicznej na podłożu betonowym, bezpośrednio do podłoża betonowego lub bezpośrednio na gruncie. Konstrukcja grzejnika płaszczyznowego może być różna w zależności od zastosowanej izolacji termicznej lub jej braku oraz od rodzaju i grubości warstw nad rurami. Rury grzewcze mocowane są do podłoża za pomocą specjalnej siatki z drutu o średnicy 3 mm oraz specjalnych tworzywowych opasek lub klipsów kotwiących rurę do siatki.