Ogrzewanie elektryczne z praktycznego punktu widzenia

system ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne wcale nie musi być pożeraczem pieniędzy i niekorzystnym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym. Stosując kilka zasad i rozwiązań można z niego uczynić bardzo przyjazną i inteligentną technologię, która daje pewność posiadania odpowiedniej ilości ciepła w odpowiednim miejscu i czasie.

Zaleta podstawowa – dostępność i komfort

Podstawową zaletą takiego ogrzewania jest jego dostępność oraz możliwość komfortowego zastosowania w każdym rodzaju pomieszczenia – czy to w mieszkaniu lub domu nowym, czy to modernizowanym, ale również w budynkach użyteczności publicznej. Atutem takiego rozwiązania jest również brak konieczności posiadania kotłowni oraz specjalnego pomieszczenia na składowanie opału. Nie trzeba też budować komina, nie występuje tu niebezpieczeństwo zaczadzenia spalinami, nie grozi wybuch gazu, nie ma niebezpieczeństwa przecieków instalacji oraz jej zamarznięcia.

Relatywnie niski koszt inwestycyjny

A dodatkową i niezwykle istotną zaletą zastosowania systemu ogrzewania elektrycznego jest relatywnie niski koszt inwestycyjny takiego systemu oraz przy zachowaniu odpowiedniego postępowania – jego eksploatacji. Ogrzewanie elektryczne zapewnia także szybkie osiąganie komfortowego poziomu temperatur, ponieważ prawie cała energia jest przekształcane w ciepło. Do tego nie jest konieczny montaż systemu rur łączących urządzenia, które niosą ze sobą duże straty energii, a co za tym idzie również nakład prac związanych z instalacją i jej konserwacją jest relatywnie niewielki. Niewątpliwą zaletą ogrzewania elektrycznego jest również łatwość utrzymania w czystości, a także zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom, także tym najmłodszym.

Ekologia górą

W porównaniu z tradycyjnymi źródłami ogrzewania jak węgiel czy olej, system elektryczny jest ekologiczny, ponieważ emituje do atmosfery niewielkie ilości C02 i może być wytwarzany przez odnawialne źródła energii. Atutem jest też długa żywotność produktów, która gwarantuje wieloletni komfort ich użytkowania.

Koszt eksploatacji

Rozważając różne formy ogrzewania w domu, jednym z ważniejszych decydentów jest koszt eksploatacji. Zużycie energii elektrycznej zależy od liczby użytkowników, ich indywidualnych preferencji względem komfortu cieplnego, czasu przebywania w pomieszczeniach, a także ilości i rodzaju zastosowanych urządzeń. Według statystyk, ogrzewanie budynku stanowi 71% całego zużycia energii, ciepła woda 15%, sprzęt AGD 7%, sprzęt RTV 5%, a oświetlenie 2%.

system ogrzewania elektrycznego

instalacjebudowlane.pl

Najważniejszy dobry projekt

Aby koszty eksploatacji były jak najniższe, a komfort użytkowania jak najwyższy, należy taki system ogrzewania elektrycznego odpowiednio zaprojektować. Wydajny system ogrzewania elektrycznego to nie tylko bowiem kwestia zastosowania odpowiednich urządzeń, a już na etapie projektowania należy uwzględnić takie czynniki jak:

  • konstrukcja budynku,
  • sterowanie,
  • dodatkowe źródła ciepła.

System ogrzewania to inwestycja długoterminowa, więc istotnym czynnikiem jest jego niezawodność, koszt eksploatacji oraz całkowity koszt inwestycji. Aby straty ciepła budynku były jak najmniejsze, a przez to zużycie prądu również najmniejsze, trzeba zawczasu pomyśleć o właściwej izolacji oraz wentylacji budynku, który musi oddychać, a wypełniające go powietrze trzeba również co jakiś czas poddawać wymianie. Jednocześnie należy pamiętać, że wilgotność powietrza we wnętrzach powinna się wahać w przedziale 40-60%.

Ważna podłoga

Nie można też zapominać o takiej konstrukcji podłogi, która będzie odpowiednio izolowana termicznie, aby ciepło wytwarzane przez urządzenia kierowało się wyłącznie ku górze, bo to w znaczącym stopniu poprawi energooszczędność budynku. Oczywiście mimo wszystko nie unikniemy strat ciepła, ale dotyczy to każdego z dostępnych systemów ogrzewania. Straty ciepła dla budynków nowych i izolowanych wynoszą średnio od 15 do 25 W/m3, przy czym dla dobrze zaizolowanego domu możemy przyjąć wartość poniżej 10 W/m3.

Jak umiejscowić poszczególne urządzenia wewnątrz pomieszczeń?

Kolejny ważny czynnik wpływający na komfort użytkowania i koszty eksploatacji systemu grzewczego to umiejscowienie urządzeń wewnątrz pomieszczeń. Rozwiązaniem optymalnym jest montaż grzejnika bezpośrednio pod oknem, alternatywą zaś pozostaje jego instalacja na ścianie bocznej lub przeciwległej. Nie możemy zapominać również o tym, że odczucie komfortu jest bardzo subiektywne, różni się ono znacznie w zależności od rodzaju pomieszczenia, ilości otworów okiennych, kubatury pomieszczenia oraz jego przeznaczenia.

Sterowanie instalacją

Dodatkowe oszczędności i jakość ogrzewania da nam sterowanie, które jest bardzo ważnym elementem instalacji. Precyzyjne sterowanie pozwala na szybką reakcję oraz zmianę parametrów pracy urządzenia, dając wymierne oszczędności oraz wysoki poziom komfortu cieplnego. Obniżenie temperatury nawet o 1°C powoduje oszczędność rzędu 7% w wydatkach przeznaczonych na energię, a zastosowanie jakiegokolwiek systemu sterowania pozwala na osiągnięcie oszczędności rzędu 10-30% w skali roku.

Komfort cieplny domowników

Nie można także bagatelizować kwestii komfortu cieplnego użytkowników. Zmienia się on w zależności od wymiany temperatury pomiędzy ciałem a środowiskiem zewnętrznym,które modyfikuje komfort pomieszczenia. Dla zachowania dobrego samopoczucia, różnica temperatur pomiędzy ścianami budynku a otaczającym nas powietrzem nie powinna przekraczać 3°C. Komfort jest najbardziej zoptymalizowany wówczas, gdy temperatura powietrza jest równa temperaturze ścian i pozostaje stabilna bez względu na upływ czasu.Komfort cieplny powinien uwzględniać najlepsze wartości temperatur dla pomieszczeń mieszkalnych, które kształtują się na poziomie:

  • łazienka 22-24°C,
  • pokój dziecięcy 22°C,
  • pokój dzienny 20°C,
  • kuchnia 18°C,
  • sypialnia 16°C.

Co jeszcze jest ważne przy elektrycznym systemie ogrzewania?

Na co jeszcze zwrócić uwagę w przypadku decyzji o wyborze elektrycznego systemu ogrzewania? Przed instalacją urządzenia warto zapoznać się z załączoną instrukcją obsługi, która zawiera szczegółowe i przydatne informacje. Bardzo ważną rzeczą jest też zachowanie minimalnych odległości wewnątrz pomieszczeń. Urządzenia należy zamocować zgodnie z zaleceniami instrukcji obsługi, nie należy instalować ich w pobliżu źródeł przeciągu, nie należy ustawiać żadnych przeszkód w odległości mniejszej niż 50 cm przed urządzeniem, ponieważ zasłonięte grzejniki to 50% straconego ciepła. Nie należy też montować urządzeń w bezpośrednim sąsiedztwie otworów lub urządzeń sterujących wentylacją, czy też klimatyzacją oraz poniżej gniazdek elektrycznych będących stale pod napięciem.