Koszty utrzymania domu – ogrzewanie

koszty utrzymania domu ogrzewanie

Analizując koszty utrzymania domu, należy się w pierwszej kolejności zastanowić, jakie kategorie się na te koszty składają. A zatem utrzymanie domu, to przede wszystkim jego ogrzewanie, energia elektryczna, woda, w tym ciepła, a także wywóz nieczystości – śmieci, opróżnianie szamba lub opłata za kanalizację. Do tego dochodzi zazwyczaj telefon stacjonarny czy Internet, a także podatek od nieruchomości, a także regularne naprawy konserwacyjne, wynikające z bieżącego zużycia. Pośrednio kosztem utrzymania domu jest również koszt paliwa zużywanego na dojazdy, jeśli dom znajduje się za miastem.

Podstawa – ocieplenie domu

Warto zauważyć, że wiele z kosztów utrzymania domu, w tym przede wszystkim wydatki na ogrzewanie, będzie zależało od prawidłowego i solidnego ocieplenia domu, co w trakcie jego budowy wygeneruje większe koszty, jednak zwróci się w błyskawicznym tempie w postaci niższych rachunków w przyszłości. Ważny jest też dobór odpowiedniego kotła grzewczego oraz energooszczędnych urządzeń elektrycznych oraz takich elementów domu jak okna – jeśli mają być o dużej powierzchni, to ekonomiczniej z punktu widzenia przyszłych rachunków za ogrzewanie, będzie zamontować takie o podwyższonej izolacyjności.

koszty utrzymania domu ogrzewanie

www.podatki.egospodarka.pl

Największe koszty – ogrzewanie

Zazwyczaj bowiem największym wydatkiem dla właścicieli domów jednorodzinnych są właśnie ich koszty ogrzewania, które zależą od różnych czynników, takich jak metoda ogrzewania oraz wydajność i klasa zamontowanych urządzeń grzewczych stanowiących instalację grzewczą. Warto nieraz zastanowić się nad łączonym sposobem ogrzewania – np. ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami oraz ogrzewanie podłogowe, jeśli nie we wszystkich, to przynajmniej w części pomieszczeń. W łazience warto zainstalować konwektor, aby można było ją dogrzać okazjonalnie według potrzeby, także poza sezonem grzewczym, bez konieczności uruchamiania całej instalacji. Ogrzewanie drewnem, za pośrednictwem kominka, kosztuje około 1000-1500 zł rocznie, przy czym zakładamy tu cenę tzw. metra przestrzennego drewna kominkowego w granicach 200 zł, rodzaj drewna – dąb – najbardziej kaloryczny, a co za tym idzie najbardziej wydajny gatunek. To właśnie drewno jest nadal najtańszym paliwem do ogrzewania domu, natomiast najdroższym może okazać się prąd, choć nie jest to przesądzone i także zależy od wielu czynników. Jeśli domek jest niewielki, rozprowadzona instalacja grzewcza od kominka będzie w zupełności wystarczająca.