Jak wyposażyć kotłownię przydomową?

Podstawową kwestią przy wyborze sposobu ogrzewania i źródła ciepłej wody jest określenie, czy dysponujemy miejscem na zainstalowanie np. kotła. A gdy już wiemy, że tak, to wówczas stajemy przed dylematem jaki rodzaj kotła wybrać – jedno czy dwufunkcyjny. Jednak oprócz głównego elementu wyposażenia przydomowej kotłowni, znaleźć się w niej musi szereg innych urządzeń, tak aby mogła funkcjonować i spełniać swoją rolę.
Niektóre kotły mają już wszystkie niezbędne elementy umieszczone w jednej obudowie, więc nie trzeba się martwić o takie rzeczy jak pompy czy armatura regulacyjna. Tak jest najczęściej w przypadku kotłów dwufunkcyjnych, czyli służących jednocześnie do ogrzewania domu oraz do zapewniania ciepłej wody. Kotły takie są najczęściej wyposażone fabrycznie w najważniejsze elementy ogrzewania, jak pompa obiegowa, zawór bezpieczeństwa, odpowietrznik czy niezbędna armatura. Pomijając same funkcje, które cały kocioł z wbudowanym wyposażeniem spełnia, dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest ograniczenie przestrzeni potrzebnej do urządzenia kotłowni, a przy tym znaczne ułatwienie podłączenie instalacji do systemu grzewczego.

oferia.pl
Natomiast kotły jednofunkcyjne rzadko kiedy są aż tak dobrze wyposażone i większość z powyżej wymienionych urządzeń trzeba do nich dokupić osobno. Większość producentów oferuje jeszcze, oprócz rozwiązań podstawowych, również kompleksowe, przy których musimy jedynie dokupić i zamontować rury i zawory.
Wyposażając kotłownię, należy pamiętać również o kominie, którego budowa ma ogromny wpływ na koszt całej inwestycji. Komin może być murowany, z wkładem stalowym lub kamionkowym. Można również zainstalować nowoczesny komin dwuścienny, ze stali kwasoodpornej. W przypadku domów już użytkowanych, które nie posiadają komina murowanego, komin stalowy jest najwygodniejszym rozwiązaniem do zastosowania.