Gazowe kotły kondensacyjne od Vaillant

kocioł kondensacyjny gazowy Vaillant

Gazowe kotły kondensacyjne dzięki swojej specyficznej budowie mają wiele zalet w porównaniu z kotłami klasycznymi, tradycyjnym, a naczelną z nich jest to, że mogą schłodzić spaliny do znacznie niższej temperatury niż kotły konwencjonalne, a tym samym są w stanie wykorzystać większą ilość energii, która w tradycyjnych kotłach uchodzi przez komin. Ograniczone możliwości kotłów konwencjonalnych są natomiast związane z materiałem z jakiego wykonany jest wymiennik ciepła. Jest to z reguły miedź lub żeliwo, a więc materiały, dla których zagrożeniem jest kwaśny kondensat powstający podczas schłodzenia spalin do temperatury poniżej 55°C i skraplania pary zawartej w spalinach. Kotły kondensacyjne są tak skonstruowane, aby schładzały spaliny do bardzo niskiej temperatury, nawet 30-40°C, powodując skroplenie pary i wykorzystanie maksymalnej ilości energii zawartej w spalinach. W porównaniu do kotłów tradycyjnych urządzenia kondensacyjne są wykonane z innych materiałów, odpornych na działanie kondensatu, a konkretnie ze stali nierdzewnej lub stopów aluminium i krzemu. Natomiast ich wymiennik ciepła schładzający spaliny jest w nich znacznie bardziej rozbudowany. Kotły kondensacyjne w porównaniu z konwencjonalnymi osiągają znacznie wyższą sprawność, a przez to redukują koszty ogrzewania i wielkość emisji. Gazowe kotły kondensacyjne marki Vaillant są przeznaczone zarówno do przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak i do ogrzewania pomieszczeń.

Optymalna sprawność energetyczna

Kotły kondensacyjne Vaillanta zapewniają optymalną sprawność energetyczną na poziomie do 98%, a 109% w stosunku do wartości opałowej. Korzystając z nich, mamy mniejsze zużycie paliwa – nawet o 30% w porównaniu ze starymi urządzeniami. Same koszty inwestycji nie są wysokie, tym bardziej gdy je zestawimy z korzyściami ekonomicznymi i użytkowymi w czasie ich eksploatacji. Kotły takie mają też niski poziom hałasu, przy jednoczesnym wysokim poziomie bezpieczeństwa, ponieważ posiadają zamkniętą komorę spalania. Dodatkową zaletą tych kotłów jest możliwości elastycznej rozbudowy o dodatkowe elementy instalacji takie, jak kolektory słoneczne, pompy ciepła, zasobniki i regulatory.

kocioł kondensacyjny gazowy Vaillant

allto.pl

Zasada działania kotłów kondensacyjnych

Zasada działania kotłów kondensacyjnych nie jest skomplikowana. W trakcie pracy kotła kondensacyjnego wentylator wraz z zespołem gazowym dostarczają do palnika mieszankę gazu i powietrza o ściśle ustalonych proporcjach, a następnie w obrębie palnika następuje spalenie paliwa i uwolnienie gorących spalin, które trafiają do dwustrefowego wymiennika ciepła. Najpierw spaliny zostają wstępnie schłodzone i oddają część energii do instalacji. W dalszej kolejności spaliny te trafiają do ostatniej sekcji wymiennika, gdzie ulegają dalszemu schłodzeniu do temperatury nawet zaledwie 30-40°C. Wówczas para zawarta w spalinach ulega skropleniu przez co niemal cała dostępna ilość energii zostaje przekazana do wody w instalacji. Schłodzone spaliny uchodzą przewodem spalinowym do atmosfery, a kwaśny kondensat spływa do kanalizacji.