Zalecane wymagania formalne dotyczące kotłowni na paliwa stałe

kotłownia na paliwa stałe wymagania

Każdy typ kotła – na gaz, olej, paliwa stałe, wymaga innych warunków jeśli chodzi o miejsce i sposób jego montażu, aby eksploatacja była wygodna, ale przede wszystkim bezpieczna. W przypadku kotłów na paliwo stałe, kotłownia powinna spełniać wymagania normy PN-87/B-02411 „Kotłownie wbudowane na paliwo stałe”. Warto zwrócić uwagę, że będą one nieco mniej rozbudowane dla kotłów poniżej 25 kW, czyli najczęściej stosowanych w domach jednorodzinnych. Jeśli moc kotła przekracza 25 kW, a nie przekracza 2 MW, wówczas są dodatkowe wymagania i obostrzenia.

Wymagania dla małych kotłowni z piecem do 25 kW – konstrukcja kotłowni

Mała kotłownia to taka, w której moc pieca nie przekracza 25 kW. W jej przypadku kocioł powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu, możliwie centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Podłoga w kotłowni powinna być wykonana z materiałów niepalnych, a jeśli tak nie jest, to obita blachą stalową grubości 0,7 mm na odległości minimum 0,5 m od krawędzi kotła. Kocioł powinien być umieszczony na fundamencie wykonanym z materiałów niepalnych, wystającym 0,05m ponad poziom podłogi i okrawędziowanym stalowymi kątownikami. Pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł powinno mieć oświetlenie sztuczne, jednak zalecane jest również oświetlenie naturalne.

kotłownia na paliwa stałe wymagania

aquainstal.pl

Wymagania dla małych kotłowni z piecem do 25 kW – wymiary i odległości

Odległość kotła od przegród pomieszczenia kotłowni powinna umożliwić swobodny dostęp do kotła w czasie jego czyszczenia i konserwacji, dlatego zaleca się następujące odległości:

  • odległość tyłu kotła od ściany nie powinna być mniejsza niż 0,7 m,
  • odległość boku kotła od ściany nie powinna być mniejsza niż 1,0 m,
  • odległość przodu kotła od ściany przeciwległej nie powinna być mniejsza niż 2,0 m.

Dodatkowo, wysokość pomieszczenia kotłowni powinna wynosić co najmniej 2,2, m jeśli chodzi o budynki nowopowstałe, bo w istniejących budynkach dopuszcza się wysokość pomieszczenia kotłowni minimum 1,9 m przy zapewnionej poprawnej wentylacji nawiewno – wywiewnej.

Wymagania dla małych kotłowni z piecem do 25 kW – wentylacja nawiewno – wywiewna

Wentylacja nawiewna powinna odbywać się za pomocą niezamykalnego otworu o przekroju minimum 200 cm2, o wylocie do 1,0 m nad poziomem podłogi. Z kolei wentylacja wywiewna powinna być realizowana kanałem wywiewnym z materiału niepalnego o przekroju minimalnym 14 x 14 cm z otworem wlotowym pod stropem pomieszczenia kotłowni. Kanał wywiewny powinien być wyprowadzony ponad dach i umieszczony w pobliżu komina. Na kanale wywiewnym nie należy lokalizować urządzeń do zamykania, a przekrój komina powinien być nie mniejszy niż 20 x 20 cm.

Wymagania dla małych kotłowni z piecem do 25 kW – wpust podłogowy, skład paliwa itp.

W podłodze pomieszczenia kotłowni powinien znajdować się wpust podłogowy, a w pobliżu pomieszczenia kotłowni powinien znajdować się skład paliwa najlepiej w wydzielonym pomieszczeniu. Powierzchnia składu opału powinna być taka, aby można zgromadzić opał na cały sezon grzewczy. Popiół i żużel należy gromadzić w metalowych pojemnikach, które powinny być codziennie opróżniane.

Dodatkowe wymagania dla kotłowni o mocy cieplnej powyżej 25 kW

Oprócz wyżej wymienionych zaleceń, kotłownie o mocy cieplnej od 25 kW powinny spełniać dodatkowe wymagania. Odległość kotła najbardziej oddalonego od komina, przy ciągu grawitacyjnym, nie może przekraczać połowy wysokości komina, a skład paliwa i skład żużla powinny być zlokalizowane przy hali kotłów. Wysokość składowania paliwa nie powinna przekraczać 2,2 m, przy czym wolna przestrzeń nad paliwem musi wynosić minimum pół metra. Należy przewidzieć urządzenia i sprzęt do pionowego i poziomego transportu paliwa i żużla, a pomieszczenia składu paliwa i składu żużla powinny mieć zapewnioną wentylację naturalną wywiewną w wielkości jednej wymiany powietrza na godzinę w składzie paliwa i trzykrotnej wymiany powietrza w składzie żużla.

Wymagania dotyczące drzwi

Drzwi wejściowe do kotłowni powinny być niepalne klasy 0,5 odporności ogniowej, szerokość minimalna 0,8 m, otwierane na zewnątrz. Drzwi od wewnątrz powinny mieć zamknięcie bezklamkowe i otwierać się na zewnątrz pod naciskiem człowieka, a drzwi z kotłowni do składu paliwa powinny być stalowe lub drewniane obite blachą, otwierane do kotłowni. Jeśli chodzi o wymagania dotyczące wentylacji, to są one takie same jak dla kotłowni mniejszych, przy czym dodatkowo w kotłowniach o mocy powyżej 400 kW oprócz wentylacji nawiewno-wywiewnej powinna być wentylacji mechaniczna, włączana okresowo podczas zasypu paliwa i odżużlania kotłów, która powinna zapewnić co najmniej 10 wymian powietrza na godzinę.

Oświetlenie w kotłowni

Kotłownia powinna mieć oświetlenie naturalne od przodu kotła,a powierzchnia okien powinna wynosić minimum 1/15 powierzchni podłogi kotłowni, a przy tym połowa okien powinna być otwieranych. Poza tym należy zapewnić oświetlenie elektryczne oraz jedno gniazdo elektryczne o napięciu nie przekraczającym 24 V. W podłodze kotłowni należy wykonać studzienkę kanalizacyjną umożliwiającą schłodzenie wody, której pojemność powinna być równa pojemności wodnej największego kotła, jednak nie większa niż 2 m3. Zainstalowane pompy mechaniczne powinny być lokalizowane w oddzielnym pomieszczeniu, z wyjątkiem pomp przewodowych, które mogą być montowane bezpośrednio w kotłowni. W pomieszczeniu z pompami przegrody powinny mieć izolację przeciwdźwiękową, jeżeli nie są instalowane pompy cichobieżne. Przewody cieplne w pomieszczeniu kotłowni powinny być izolowane, a wyposażenie dodatkowe powinna stanowić pompa ręczna o średnicy minimum 32 mm oraz termometr osłonięty przed działaniem słońca i opadów umieszczony na zewnętrznej ścianie kotłowni.