Pompy ciepła – powietrzne a gruntowe

pompa ciepła

Pompy ciepła to stosunkowo młode rozwiązania do ogrzewania domu i przygotowywania w nim ciepłej wody. Mimo początkowych wyższych kosztów inwestycji, generują dużo niższe koszty w czasie eksploatacji, a do tego są rozwiązaniem ekologicznym. Do wyboru mamy pompy powietrzne oraz gruntowe.

Powietrzne pompy ciepła

Ten typ pomp jest zdecydowanie najtańszy w zakupie i montażu, bo nie trzeba prowadzić przy nim żadnych prac ziemnych. Zasadą działania tego rodzaju pompy jest czerpanie przez nią powietrza z zewnątrz. Ważny przy pompie jest dobór odpowiedniej mocy grzewczej, która zapewni prawidłową pracę pompy w temperaturach ujemnych, np. do  10 stopni poniżej zera. Należy mieć jednak na uwadze, że przy niższych temperaturach pompę trzeba wspomóc innym źródłem ciepła, jak np. grzałka elektryczna. Dwa podstawowe elementy zestawu to pompa oraz zasobnik. Pompy powietrza mogą mieć charakter wewnętrzny lub zewnętrzny lub też typu split. Wewnętrzną pompę montuje się w domu i wymaga dwóch kanałów, z których jeden doprowadza powietrze z zewnątrz do urządzenia, a drugi usuwa je na zewnątrz. Z kolei w pompie typu zewnętrznego, pompa jest montowana na zewnątrz budynku, najczęściej przy ścianie domu, a zasobnik na ciepłą wodę znajduje się we wnętrzu budynku. Powietrzne pompy ciepła typu split natomiast to dwie części połączone rurami. Jednostka zewnętrzna jest ustawiana na zewnątrz budynku na ziemi lub zawieszana na ścianie, a jednostka wewnętrzna o niewielkich rozmiarach bez problemu montuje się w domu.

pompa ciepła

grupa-sbs.pl

Pompy ciepła najlepiej łączyć z płaszczyznowym ogrzewaniem, takim jak podłogowe, ale również ścienne czy sufitowe. Ogrzewanie takie kumuluje ciepło, a to rozwiązanie korzystne dla pracy pompy ciepła. Pompy mogą też pracować z grzejnikami, ale aby była to efektywna współpraca, to temperatura dopływającej wody nie może przekraczać 55 stopni Celsjusza. Oznacza to konieczność zamontowania większej ilości grzejników w jednym pomieszczeniu lub grzejnika o większej powierzchni, a także montaż dodatkowego zbiornika , w którym będzie gromadzona ciepła woda do grzejników.

Gruntowe pompy ciepła

Drugi rodzaj pomp ciepła to pompy gruntowe. Są one dostępne w dwóch wariantach: jako urządzenie kompaktowe, w którym pod ładna obudową znajdują się wszystkie elementy zestawu wraz z armaturą zabezpieczającą i automatyką oraz w wariancie drugim jako pompa z osobnym zasobnikiem – wersja polecana do domów z przewidywanym dużym poborem ciepłej wody. Energia z gruntu jest pobierana poprzez kolektor poziomy lub pionowe sondy. Kolektor pozwala na czerpanie ciepła przez rury z tworzywa sztucznego, wypełnione mieszaniną glikolu i wody. Takie rury układa się poniżej strefy przemarzania gruntu na głębokości około półtora metra. Powstaje w ten sposób poziomy wymiennik gruntowy o powierzchni odpowiedniej do mocy grzewczej pompy ciepła i rodzaju gruntu. Z kolei sondy pionowe to rozwiązanie odpowiednie tam, gdzie powierzchnia nie pozwala na poziome kolektory, bo jest zwyczajnie za mała. Rury wówczas wprowadza się w głąb gruntu, na około sto metrów, a liczba odwiertów wynika z mocy pompy i rodzaju gruntu. W tym przypadku trzeba użyć wiertnicy, a to zwiększa koszty takiego rozwiązania. Warto wiedzieć, że do napędu sprężarki w pompie ciepła można wykorzystać prąd z przydomowej elektrowni wiatrowej lub przez fotowoltaikę ze słońca. Pojedyncze ogniwa dla zwiększenia mocy łączy się szeregowo lub równolegle i tworzy w ten sposób panele fotowoltaiczne.