Czy opłaca się ogrzewać drewnem? cz. II
Wybierając rodzaj ogrzewania, powinniśmy też kierować się względami ekonomicznymi. Nasze ogrzewanie powinno być jak najmniej szkodliwe dla środowiska, a drewno spełnia się w roli opału ekologicznego, ponieważ przy jego spalaniu emisja uciążliwych związków jest niska, dużo niższa niż np. węgla kamiennego. Dzieje się tak, ponieważ popiół to niewiele więcej niż 3% masy drewna, przy czym jego utylizacja jest mało uciążliwa. Należy jedynie zapewnić miejsce na składowanie optymalnej ilości drewna na sezon grzewczy.
Do ogrzania średniej wielkości domu przez jeden sezon grzewczy potrzeba kilku metrów sześciennych drewna opałowego. Można je spalać w zwykłym kominku, jeśli dom jest niewielki, lub w kominku z systemem dystrybucji gorącego powietrza w przypadku większych budynków. Jednak opalanie drewnem nie dotyczy tylko kominków czy pieców kominkowych. Można zamontować specjalny kocioł na drewno – zarówno w czystej postaci drewna opałowego, jak i jego odmian w postaci zrębków, trocin czy peletu.
Jeśli ogrzewamy kominkiem to dodatkową zaletą takiego ogrzewania jest urokliwość i klimatyczność, a do tego brak prądu nie wpływa na pracę kominka czy pieca kominkowego. Jeśli jednak kominek będzie jedynym źródłem ciepła w domu, należy stale dokładać do pieca, więc przy nieregularnym trybie życia, może się okazać, że po kilkunastu godzinach nieobecności, będziemy wracać do zimnego domu z pozamarzanymi rurami.
Zatem nie można powiedzieć, że ogrzewanie domu drewnem opałowym to idealne rozwiązanie dla każdego i do każdego domu. Jednak biorąc pod uwagę jego dodatkową zaletę, jaką jest stwarzanie w domu niesamowitej atmosfery, pewne niedogodności mogą zostać nieco w tle.