Zalety sterowania ogrzewaniem podłogowym

głowica termostatyczna

Ogrzewanie – generator kosztów domowych

Ogrzewanie to jeden z największych generatorów kosztów w domu. Koszt taki zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest sprawność układu sterowania instalacją grzewczą, która będzie utrzymywać w pomieszczeniach optymalne warunki dla użytkowników. W przypadku standardowych grzejników ściennych taka regulację zapewniają zamontowane na nich głowice termostatyczne. Jednak jeśli wykorzystujemy ogrzewanie podłogowe, to nie jest już to tak proste i tanie rozwiązanie. Często najbardziej przydatny okazuje się dodatkowy układ umożliwiający niezależne wpływanie na temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób. Daje to nie tylko lepszy komfort, ale poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię także obniża koszty.

głowica termostatyczna

allto.pl

Do ogrzewania podłogowego – regulator zautomatyzowany

W przypadku ogrzewania podłogowego, efekt regulacji uzyskuje się w dłuższym okresie, dlatego nie sprawdzają się tu regulatory ręczne, a tylko te zautomatyzowane. Są to siłowniki elektrotermiczne, które otwierają i zamykają zawory. Sterują nimi termostaty pokojowe umieszczone w pomieszczeniach, których temperatura ma być regulowana. Zmian temperatury dokonuje się ustawiając wartość na termostacie, a układ regulujący zapewnia jej osiągnięcie, zmieniając do tego stopień otwarcia zaworu.

Zazwyczaj nie opłaca się montaż takich urządzeń w pojedynczych pomieszczeniach, dlatego często stosuje się osobne sterowanie dla parteru i piętra budynku.