Wodne ogrzewanie podłogowe – podstawy

jeffkingandco.com

Wodne ogrzewanie podłogowe od lat zyskuje coraz to większe rzesze zwolenników, a to ze względu na wiele zalet, jakie ten system posiada. Ogrzewanie podłogowe można stosować samodzielnie lub wespół z ogrzewaniem grzejnikowym, czyli w tzw. systemie mieszanym.

Ogrzewanie podłogowe najlepiej stosować w dużych pomieszczeniach o odkrytych posadzkach, jak hol czy jadalnia. Taki typ ogrzewania wykonuje się z rur o dobrych parametrach wytrzymałościowych, przede wszystkim odpornych na korozję i szczelnych, aby tlen nie przenikał przez ich ścianki. Wykonuje się je najczęściej z rur miedzianych, wielowarstwowych z aluminiową wkładką lub z tworzyw sztucznych. Rury takie są prowadzone do rozdzielacza, układając je w izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Jako izolację cieplną wykorzystuje się styropian lub piankę poliuretanową. Takie rury należy też odpowiednio przymocować do podłoża, za pomocą specjalnych spinek lub klipsów. Można je też od razu montować w specjalnych szynach z wycięciami na przewody.

jeffkingandco.com

jeffkingandco.com

Pętle grzewcze układa się w spirale lub meandry. Zanim ułożymy wodne ogrzewanie podłogowe należy wykonać projekt takiej instalacji, biorąc pod uwagę na przykład to, gdzie będą w danym pomieszczeniu stały meble, ponieważ pod nimi nie układamy rurek, podobnie jak pod wanną czy brodzikiem w łazience.

Ponieważ płyta grzewcza pracuje pod wpływem ciepła, układając ją należy pamiętać o zastosowaniu dylatacji i ułożeniu wzdłuż ścian taśmy brzegowej. W szczególności dylatację zostawiamy przy drzwiach, gdy podłoga ma powierzchnię powyżej czterdziestu metrów kwadratowych, gdy pomieszczenie ma skomplikowany kształt lub stosunek długości ścian wynosi jeden do dwóch.