Rodzaje grzejników elektrycznych – konwektory

atlantic-polska.pl

Ogrzewanie elektryczne to jedna z najwygodniejszych form ogrzewania pomieszczeń, z którą wiąże się wiele zalet, a wśród nich duża sprawność i trwałość urządzeń, małe wymagania jeśli chodzi o miejsce – ogrzewanie elektryczne nie wymaga osobnego pomieszczenia na kotłownię, składowanie opału i popiołu, jest do tego bezobsługowe i bezpieczne, a do tego jego montaż nie pociąga za sobą wysokich nakładów na rozbudowę instalacji. Również konserwacja elementów instalacji ogrzewania elektrycznego nie jest kosztochłonna, przy jednoczesnej dużej możliwości regulacji temperatury i optymalizacji kosztów zużycia energii. Takie ogrzewanie jest również ekologiczne.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Popularną formą ogrzewania elektrycznego są grzejniki elektryczne, które mogą przekazywać ciepło na trzy różne sposoby:

  • konwekcyjnie – najbardziej ekonomiczna metoda przekazywania ciepła przez grzejniki elektryczne, która jest oparta na cyrkulacji powietrza, jednak wraz z przemieszczającymi się masami powietrza, wędrują kurz, pyłki i roztocza,
  • promieniująco – grzejniki zwane promiennikami emitują termoelektryczne fale cieplne, które podobne są do promieniowania słonecznego,
  • radiacyjnie – najdroższe z wymienionych, dostarczają komfort cieplny porównywany do tego z centralnego ogrzewania.

Konwektory

Grzejniki konwekcyjne wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza ogrzanego przez element grzewczy. Powietrze to wychodząc z urządzenia powoduje przemieszczanie się powietrza, znajdującego się w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Jest to zjawisko cyrkulacji, dzięki której możliwe jest szybkie ogrzanie pomieszczenia.

atlantic-polska.pl

atlantic-polska.pl

Emisja ciepła urządzeń konwekcyjnych uwzględnia także wszystkie dodatkowe kalorie ciepła, które docierają do danego pomieszczenia. Jednak wadą grzejników działających na zasadzie konwekcji jest przemieszczanie wraz z powietrzem kurzu, pyłków i roztoczy w ogrzewanym powietrzu w pomieszczeniu oraz ich osiadanie w bezpośrednim otoczeniu urządzenia, co jest problemem szczególnie w przypadku alergików i astmatyków. Zaletą podstawową tego rozwiązania jest jednak relatywnie niska cena – to najtańsze rozwiązanie jeśli chodzi o grzejniki elektryczne. Grzejniki konwekcyjne mogą być wyposażone w termostat elektroniczny, jak dwa modele grzejników F117 i F18 marki Atlantic Polska.