Gazowe kotły kondensacyjne od Vaillant cz. II
Na czym polega kondensacja?
Kotły kondensacyjne do swojej pracy nie wykorzystują tak jak tradycyjne, powietrza z pomieszczenia, w którym są zainstalowane, tylko za pomocą osobnego przewodu pobierającego powietrze do spalania spoza budynku. Drugim przewodem są natomiast odprowadzane spaliny, dzięki czemu w trakcie pracy kotła nie występuje dyskomfort związany z napływem zimnego powietrza do pomieszczenia, ani też nie ma ryzyka przedostania się do domu spalin w przypadku niedrożności tradycyjnego komina. Zatem kocioł kondensacyjny zapewnia dużo wyższy komfort i bezpieczeństwo dzięki cichej pracy oraz odseparowaniu komory spalania od powietrza w pomieszczeniu.
Kocioł kondensacyjny niekoniecznie droższy
Okazuje się również, że niejednokrotnie montaż kotła kondensacyjnego może być wręcz tańszy od inwestycji w kocioł tradycyjny, a dotyczy to kotłów o mocy do 21 kW w budynkach jednorodzinnych, wolnostojących, ponieważ w takim przypadku nie trzeba projektować dużego komina ceramicznego, jak w przypadku instalacji z kotłem tradycyjnym, tylko wystarczy zastosować poziomy wyrzut spalin – rozwiązanie dużo tańsze i pozwalające również oprócz pieniędzy zaoszczędzić przestrzeń w budynku oraz uniknąć niepotrzebnego komina. Stosując poziomy wyrzut spalin oczywiście należy jedynie wziąć pod uwagę wymaganą odległość od okien i wystających elementów budynku.
Kocioł jednofunkcyjny eco TEC plus VC
Przykładem kotła gazowego kondensacyjnego jest kocioł jednofunkcyjny eco TEC plus VC 14 kW Vaillant VC 146/5-5 0010011711. Jest to kocioł wiszący, na gaz ziemny E (GZ50). Posiada płynną modulację mocy w zakresie od 20 do 100%. Ma kompaktowe wymiary, zapłon elektroniczny, system elektronicznej regulacja składu mieszanki gazowo-powietrznej, system Aqua Power Plus dający zwiększenie mocy do 21% podczas podgrzewania wody oraz system Aqua-Condens wykorzystujący efekt kondensacji podczas ładowania zasobnika. Z kolei System Aqua Komfort zapewnia stałą temperaturę c.w.u. Kocioł ma również funkcję ochrony pompy przed blokadą, charakteryzuje go cicha praca, jak również praca niezależna od powietrza w pomieszczeniu i od ciągu kominowego. Moc grzewcza wynosi 3,3 – 14 kW przy temperaturze odpowiednio 50/30 stopni Celsjusza. Sprawność przy 30% obciążenia to 108%. Kocioł jest zbudowany z dużego wymiennika ciepła złożonego z dwudziestu płyt, elektronicznej pompy o wysokiej sprawności EEI<0,23. W kotle zastosowano technikę mikroprocesorową oraz innowacyjny kondensacyjny wymiennik ciepła i elektroniczny interfejs eBUS. Przyłącze systemu spalinowo-powietrznego ma wymiary fi 60/110 mm. Wymiary kotła to wysokość 720 mm, szerokość 440 mm oraz głębokość 338 mm. Istnieje możliwość przezbrojenia urządzenia przez serwis do spalania gazu GZ 35, GZ41,5 oraz propan. Można też do niego podłączyć instalację solarną lub pompę ciepła. W ramach wyposażenia dodatkowego kocioł może posiadać wbudowany regulator. Kocioł waży 33,5 kg. Można go kupić tutaj.