Estetyczne i praktyczne sposoby przechowywania drewna kominkowego

domusdesign.pl

Mało jest domów, szczególnie tych nowo budowanych, w których nie planuje się kominka lub pieca kominkowego, ponieważ kominek dodaje wnętrzu przytulności i ciepła. Decydując się na takie rozwiązanie, powinniśmy z góry przewidzieć miejsce do przechowywania niezbędnego wówczas drewna kominkowego. Warto przy tym miejsce jego przechowywania uczynić dodatkowym atutem przestrzeni, szczególnie jeśli chodzi o wnętrze domu z podręcznymi szczapkami.

Na zewnątrz domu

Przechowując drewno na zewnątrz domu warto pamiętać, że najlepiej pali się drewno suche, a więc należy zadbać przynajmniej o zadaszenie. Tutaj najlepiej sprawdzi się niewielka wiata z daszkiem, którą można dyskretnie ukryć między drzewami i krzewami, w nierzucającym się w oczy kącie działki, jednak w niedużej odległości od domu, tak aby nie trzeba było zbyt daleko chodzić po drewno.

Drewutnia

Niewielka drewutnia pomieści około 10m3 drewna kominkowego, a to już całkiem sporo jeśli kominek jest dodatkową atrakcją domu, a nie głównym źródłem ciepła. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie konstrukcji samego domu do przechowywania drewna. W przypadku, gdy dach domu ma dość duże okapy, wystające nad opaskę przy cokole domu, można poukładać drewno w stosy. Jeszcze ciekawszy efekt uzyskamy, jeśli architektura domu pozwala na wkomponowanie przechowywanego drewna w bryłę domu, w załamanie formy, uskok czy wnękę. Można wówczas uzyskać nie tylko ochronę dla drewna, ale również ciekawy efekt wizualny.

domusdesign.pl

domusdesign.pl

Odrobina zawsze pod ręką

Kwestia druga to przechowywanie niewielkiej chociaż ilości drewna w domu, pod ręką, aby nie nosić go z zewnątrz przy każdym paleniu w kominku. Można utworzyć miejsca do przechowywania drewna w pobliżu kominka, które jednocześnie będzie funkcjonalne i estetyczne, przy czym ważne jest, aby taki schowek komponował się z wystrojem pomieszczenia, w którym będzie usytuowany.

Pomysły aranżacyjne

Możemy wykorzystać różne pomysły, a jednym z ciekawszych jest kompozycja z cegły rozbiórkowej. Ściana, na tle której wybudowany jest kominek lub usytuowany piec kominkowy, może być wykończona lub wymurowana z takiej cegły, a na jej jednym brzegu można wybudować coś w rodzaju komina z otwartym przodem, w którym ułożymy szczapki drewna, jedna na drugiej. Można taki komin rozdzielić umownie półką z drewna, która ułatwi wyciąganie i układanie drewna. W przypadku większych kominków, w dużych salonach świetnie sprawdzą się rożnego rodzaju ławki odchodzące od obudowy pieca, a pod nimi puste przestrzenie na drewno. W ostateczności, jeśli przestrzeń nie pozwala nam na takie konstrukcje, wystarczający może okazać się wiklinowy kosze na drewno, ustawiony w bezpiecznej odległości od kominka.