Elektryczne kotły c.o. z serii EKD od Kospel
Elektryczne kotły c.o. z serii EKD od Kospel to urządzenia dwufunkcyjne przeznaczone do współpracy z instalacją c.o.. Posiadają wbudowany zasobnik c.w.u. o pojemności 130 litrów, przeponowe naczynia wzbiorcze do c.o. i c.w.u. o pojemności 12 litrów oraz zawór różnicy ciśnień nazywany bypassem.
Zalety kotłów z serii EKD
Wśród zalet kotłów wersji EKD należy wymienić możliwość doposażenia w pokojowy regulator temperatury, zainstalowane sterowanie pogodowe (EKD.M.WiFi), które dzięki automatycznej reakcji kotła na zmiany temperatury zewnętrznej, zapewnia całkowicie bezobsługową pracę i najbardziej oszczędną eksploatację. Kocioł posiada również elektroniczny układ sterowania i niezawodne półprzewodnikowe elementy załączające. Wersja EKD.M.WiFi to kocioł ze sterownikiem pogodowym, z możliwością podłączenia do internetu i zdalnej regulacji przy pomocy komputera, tabletu lub smartfona. Wówczas w tym modelu w wyposażeniu znajduje się również centrala sterująca C.PS.WiFi oraz czujnik temperatury zewnętrznej WE-027. Istnieje możliwość regulacji temperatury wody w instalacji c.o. w zakresie od 20 do 85° Celsjusza.
Automatyczna modulacja mocy
Kocioł EKD posiada automatyczną modulację mocy. Wybierając moc kotła należy pamiętać o tym, że należy ją określić na podstawie bilansu cieplnego domu. Orientacyjnie można przyjąć, że w domach z lat 80-tych i 90-tych dwudziestego wieku, zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi między 90 a 150 W/m2, natomiast w domach
budowanych od końca lat 90-tych wynosi 50-100 W/m2. Współcześnie buduje się domy o zapotrzebowaniu na poziomie 40-60 W/m2, a w przypadku budownictwa energooszczędnego jedynie 20 W/m2.
Centrala sterująca C.PS.WiFi z ekranem dotykowym o przekątnej 5,7 cala spełnia funkcję sterownika pogodowego, jak również pozwala stworzyć system sterujący pracą instalacji grzewczej i innych urządzeń domowych. Centrala może obsługiwać system składający się łącznie z 32 urządzeń i umożliwia połączenie kaskadowe do 24 kotłów. System można dowolnie konfigurować poprzez dobór odpowiednich kotłów i modułów. Centrala umożliwia ustawienie różnych poziomów temperatury pokojowej, a mianowicie komfortową, podwyższoną, obniżoną oraz ekonomiczną lub przeciwzamrożeniową. Posiada funkcje programowania w cyklu dobowym i tygodniowym. Centrala C.PS.WiFi umożliwia podłączenie do internetu za pomocą domowej sieci WiFi lub za pomocą przewodu. Po podłączeniu do internetu umożliwia zdalne sterowanie pracą kotła.
Dodatkowe wyposażenie – moduł C.MG
W ramach dodatkowego wyposażenia dostępny jest moduł C.MG, który umożliwia sterowanie pracą dodatkowego obiegu grzewczego, jak chociażby ogrzewanie podłogowe.
Zastosowanie dodatkowych modułów C.MG pozwala sterować pacą poszczególnych zaworów mieszających w instalacji c.o., obniżających temperaturę wody grzewczej dla poszczególnych obiegów ogrzewania. Z kolei moduł C.MW włącz/wyłącz, umożliwia zaprogramowanie czasu załączania domowego urządzenia elektrycznego.
Aby zamontować kocioł z serii EKD, należy go ustawić na stabilnym podłożu, zachowując minimalne odległości od ścian i sufitu, a następnie wypoziomować wykręcając nóżki regulacyjne. Następnie podłączamy kocioł do instalacji c.o. wyposażonej w zawory odcinające i napełniamy instalację c.o. wodą uzdatnioną lub płynem ERGOLID EKO, co znacząco wpływa na trwałość grzałek. Odpowietrzamy instalację c.o. i podłączamy kocioł do instalacji wodociągowej, zgodnie z normą PN-76/B-02440. Zbiornik CWU w kotle jest urządzeniem ciśnieniowym, przystosowanym do podłączenia do instalacji wodociągowej o ciśnieniu nie przekraczającym 0,6 MPa. Jeżeli ciśnienie w instalacji jest wyższe, należy zainstalować przed wymiennikiem reduktor ciśnienia. Z kolei na doprowadzeniu zimnej
wody należy zainstalować zawór odcinający.