Dowiedz się przed sezonem grzewczym: przyczyny zapowietrzania się grzejników cz. II
Nieszczelność materiałów i złe ciśnienie w instalacji
Kolejne przyczyny zapowietrzania się instalacji to nieszczelność materiałów oraz problemy z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia w instalacji. Niektóre rury z tworzywa sztucznego z powodzeniem stosowane w instalacjach sanitarnych, nie spełniają niestety kryteriów stawianych rurom do instalacji centralnego ogrzewania, co wynika z możliwości przepuszczania tlenu. Takie rury powinny posiadać powłokę antydyfuzyjną zapobiegającą przedostawaniu się powietrza z otoczenia przez ścianki rury do wody instalacyjnej. Wszystkie rury dopuszczone do stosowania w instalacjach grzewczych muszą mieć taką barierę, którą najczęściej stanowi wkładka aluminiowa wewnątrz rury z tworzywa lub specjalny rodzaj żywicy wprowadzony w jej strukturę. Warto jednak pamiętać, że żywica traci swoje właściwości w temperaturze powyżej siedemdziesięciu stopni Celsjusza.
Z kolei problemy z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia, spowodowane są najczęściej błędnym doborem urządzeń lub ich nie najlepszą jakością. Instalacje w systemie zamkniętym powinny stale pracować w warunkach nadciśnienia, co chroni je przed zasysaniem powietrza z zewnątrz. Jeśli nasze naczynie wzbiorcze ma zbyt małą pojemność lub jest nieprawidłowo zlokalizowane, gdy ciśnienie wstępne ma nieodpowiednią wartość albo powietrza w wyniku dyfuzji przenika przez membranę w naczyniu przeponowym, to wówczas może w instalacji powstać podciśnienie. Podobny efekt daje za niska wartość ciśnienia napełniania oraz źle dobrany zawór bezpieczeństwa. W instalacji zamkniętej z przeponowym naczyniem wzbiorczym, ciśnienie powinno wynosić między jeden a półtora bara.
Jak poradzić sobie z zapowietrzoną instalacją i zimnymi kaloryferami?
Jeśli już przydarzyło się nam zapowietrzenie instalacji, nie obejdzie się bez spuszczenia z niej przynajmniej części krążącej wewnątrz wody. Wówczas lepiej nie usuwać jej w całości, ale za pomocą odwodnień w najniższych punktach instalacji oraz przy rozdzielaczach i grzejnikach opróżnić z wody pojedynczy pion lub pojedynczą pętlę, a wodę zebraną z uszkodzonego miejsca zebrać do naczynia i po usunięciu usterki ponownie wlać do instalacji przez najwyżej położony grzejnik. Takie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ taka woda jest już uzdatniona, a zatem lepsza niż kolejna porcja świeżej, bogatej w tlen wody wodociągowej. Trzeba jednak mieć też na uwadze, że niedopuszczalne jest podłączenie na stałe do instalacji grzewczej instalacji wody uzupełniającej. Odpowietrzanie polega na otwarciu odpowietrzników, które znajdują się przy grzejnikach. Robi się to za pomocą specjalnego klucza lub śrubokręta. Jeżeli grzejnik jest zapowietrzony, wówczas w pierwszej kolejności wydobędzie się z niego powietrze, a potem dopiero nieco wody, zwykle zanieczyszczonej i pod ciśnieniem. To jest moment, w którym należy zakręcić odpowietrznik. Natomiast jeśli grzejnik nie jest zapowietrzony, od razu wycieknie z niego woda.